Certifikáty

Čo znamenajú certifikáty pri našich produktoch? 

unnamed
Fair Rubber
Fair Rubber Association spája vysoké ekologické štandardy s férovými pracovnými podmienkami.

- plantáže pracujúce s Fair Rubber musia byť certifikované FSC
- drobní farmári a plantáže v južnej Indii a na Srí Lanke dostávajú prémiu za spravodlivý obchod

Prémia sa používa na projekty na zlepšenie životných a pracovných podmienok. K úspešným projektom plateným z prémií Fair Trade patrí vybudovanie školiaceho strediska, podpora vysokoškolského vzdelávania, systémy zásobovania pitnou vodou a prvý doplnkový dôchodkový systém pre pracovníkov v tomto odvetví.

Prírodný kaučuk sa používa v mnohých výrobkoch, ako sú pneumatiky (automobilový priemysel predstavuje 75 % celosvetového dopytu), rukavice, hadičky, balóny a kondómy. Medzinárodný dopyt po prírodnom kaučuku poháňal v poslednom desaťročí stálu expanziu priemyselných a malých plantáží. Ázia dnes predstavuje viac ako 90 % celkovej plochy pestovanej kaučuku a 80 % svetovej produkcie. Najväčšími spotrebiteľmi kaučuku sú Čína, EÚ, USA, India a Japonsko.

bio-cosmetico-certificato
Cosmetico Certificato
Certifikovaná bio kozmetika, teda taká, ktorá má bio certifikáciu garantovanú uznávaným orgánom a prešla prísnymi kontrolami. Ekologická kozmetika s rastlinnými výťažkami, ktorá rešpektuje životné prostredie.

ICEA-trasp-480x480_compact
ICEA - Eco Bio Cosmesi 
„Environmental and Ethical Certification Institute“ (ICEA) je organizácia, ktorá kontroluje a certifikuje firmy, ktoré zaobchádzajú s ľuďmi a prírodou s rešpektom a dodržiavajú práva pracovníkov a spotrebiteľov. Približne 13 000 kontrolovaných spoločností musí spĺňať najprísnejšie etické, environmentálne a sociálne požiadavky.


ICEA Eco Bio Cosmetics Certification:
- rastlinné zložky musia byť biologického alebo divokého pôvodu.
- environmentálne problematické zložky v produkte alebo balení sú zakázané.
- nerastlinné, potenciálne škodlivé, t. j. alergénne, dráždivé alebo škodlivé látky sú zakázané.
- musia sa minimalizovať vplyvy na životné prostredie, napríklad prostredníctvom nepotrebných obalov alebo nerecyklovateľných materiálov.
- suroviny môžu byť iba minimálne toxické a nesmú mať žiadne nepredvídateľné účinky na človeka.
- suroviny musia byť šetrné k pokožke.

LOGO3

ICEA - Vegan
Certifikované produkty ICEA VEGAN zaručujú:
- Súlad s požiadavkami na produkt a proces požadovanými normou,
- Pravdivé a overené označenia, ktoré môžu ubezpečiť spotrebiteľa preferujúceho vegetariánsku alebo vegánsku stravu,
- Neprítomnosť zložiek a/alebo živočíšnych derivátov vo výrobkoch, pri ktorých sa ich uvedenie na etikete nevyžaduje (napríklad pri spracovateľských a výrobných pomôckach).

BDIH_logo1_compact
BDIH - Certified Natural Cosmetic
Najstaršia známka kvality v oblasti prírodnej kozmetiky.
Certifikát zaručuje, že:
- výrobok je vyrobený z najčistejších prírodných surovín z biologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného zberu vo voľnej prírode
- zber surovín prebieha šetrne bez zaťaženia životného prostredia
- výrobok neobsahuje parafín, vazelínu a iné vedľajšie ropné produkty/látky petrochemického pôvodu
- výrobok neobsahuje žiadne syntetické konzervačné látky, farbivá a parfémy
- konečný výrobok a jeho jednotlivé zložky nie sú testované na zvieratách a ani sa testovanie nezadáva iným firmám

leaping_bunny

Leaping Bunny
Program "Coalition for Consumer Information on Cosmetics" (CCIC) Leaping Bunny spravuje nenásilný štandard a medzinárodne uznávané označenie Leaping Bunny pre spoločnosti, ktoré vyrábajú kozmetické produkty a výrobky pre domácnosť. Program Leaping Bunny ponúka záruku, že testovanie na zvieratách sa nevykonalo v žiadnej fáze vývoja produktu. Toto je zaručené pravidelnými, prísnymi a nezávislými testami.


Pečať kvality „Leaping Bunny“ je jedinečná, pretože je prvou medzinárodnou iniciatívou v oblasti kozmetiky bez testovania na zvieratách, a preto reprezuntuje globálnu politiku v oblasti dobrých životných podmienok zvierat.

Leaping Bunny označenie sa používa v USA a Kanade.
 demeter
Demeter  
Certifikát demeter je znakom najvyššej kvality a identifikuje kozmetiku, ktorá bola vyrobená podľa najprísnejších predpisov. To platí aj pre ich suroviny.


Demeter je viac ako o krok vpred pred bio, a preto sa považuje za najvyššiu úroveň certifikácie potravín a prírodnej kozmetiky. Obzvlášť prísne smernice spoločnosti Demeter zaručujú, že na výrobu kozmetiky s certifikátom Demeter sa používajú iba tie najlepšie suroviny najvyššej kvality.

Výňatky z rozsiahlych predpisov spoločnosti Demeter:
- Najmenej 95 % všetkých zložiek musí pochádzať z ekologického poľnohospodárstva a najmenej 90 % z produkcie Demeter.
- Povolené sú iba čisté a prírodné rastlinné arómy a extrakty z rovnakých rastlín.

- Môžu sa použiť iba nevyhnutné prísady (konzervácia kyselinou citrónovou nie je povolená, pretože je možné použiť citrónovú šťavu).
- Zbytočné a škodlivé procesy výroby výrobkov (napr. homogenizácia mlieka) NIE sú povolené.

EcoControl-logo_medium
Eco Control
Tento certifikát používajú predovšetkým výrobcovia ekologickej drogérie, ktorá je 100% biodegradabilná. Ekologické výrobky s týmto certifikátom neobsahujú suroviny z ropy, syntetické farbivá, parfémy, fosfáty, enzýmy a geneticky modifikované suroviny. Energia použitá v továrňach týchto výrobcov pochádza z obnoviteľných zdrojov.

Vegan

Vegan
Logo Vegan je registrovaná ochranná známka a symbol Vegan Society. Výrobky, ktoré majú logo Vegan zaručujú, že neboli testované na zvieratách a neobsahujú žiadne živočíšne látky a ani látky získané chovom zvierat, teda živočíšneho pôvodu (napr. med, mlieko, včelí vosk). Výrobky vegan sú vyrobené podľa štandardu Vegan Animal free Standards. 

leaping-bunny-international 
Leaping Bunny International  
Program "Coalition for Consumer Information on Cosmetics" (CCIC) Leaping Bunny spravuje nenásilný štandard a medzinárodne uznávané označenie Leaping Bunny pre spoločnosti, ktoré vyrábajú kozmetické produkty a výrobky pre domácnosť. Program Leaping Bunny ponúka záruku, že testovanie na zvieratách sa nevykonalo v žiadnej fáze vývoja produktu. Toto je zaručené pravidelnými, prísnymi a nezávislými testami.


Pečať kvality „Leaping Bunny“ je jedinečná, pretože je prvou medzinárodnou iniciatívou v oblasti kozmetiky bez testovania na zvieratách, a preto reprezuntuje globálnu politiku v oblasti dobrých životných podmienok zvierat.

Leaping Bunny International označenie sa používa globálne, EU a Austrálií. 

logo_ecogarantie
EcoGarantie
Ecogarantie je belgická ochranná známka, ktorá označuje ekologicky šetrné výrobky. Logo Ecogarantie nájdete hlavne na ekologickej drogérii a kozmetike, ktoré obsahuje suroviny z ekologického poľnohospodártsva. Výrobky s logom Ecogarantie neobsahujú výrobky z ropy, syntetické vonné a konzervačné látky, fosfáty, enzýmy a geneticky modifikované suroviny. Konečné produkty nie sú testované na zvieratách a sú v maximálnej možnej miere biologicky odbúrateľné.

 UK-Allergy-logo

AllergyUK
Allergy UK je popredná britská charitatívna organizácia, ktorá sa venuje podpore alergikov vo Veľkej Británii. Produkty vedecky testuje, aby preukázala, či sú produkty naozaj hypoalergénne, vhodné pre citlivú pokožku alebo ako účinne pomáhajú znižovať alebo odstraňovať alergény z prostredia. Testovanie je vykonávané nezávislým laboratóriom podľa protokolov, ktoré zostavili pre "Seal of Approval'" poprední odborníci na alergie so zameraním na alergie, astmu, zvýšenú citlivosť a intoleranciu.


 OKcompost
OK compost 
Obaly alebo produkty s označením OK kompost sú zaručene biologicky rozložiteľné v priemyselnej kompostárni. To platí pre všetky komponenty, atramenty a prísady. Jediným referenčným bodom pre certifikačný program je harmonizovaná norma EN 13432: 2000.


OK kompost - certifikované sú tie produkty, ktoré sa kompostujú len v priemyselných kompostárňach (pri teplotách 55 až 60°C).

OK kompost HOME - označuje produkty, ktoré sa budú kompostovať pri nižších teplotách, takže môžu ísť do kompostu vo vašej záhrade doma, preto nesú názov "DOMOV".

 compostable
Compostable  
Program s kompostovateľným logom buduje dôveryhodnosť a uznanie pre produkty, ktoré spĺňajú normy ASTM D6400 a/alebo D6868, takže spotrebitelia, kompostéri, regulátori a iní si môžu byť istí, že produkt sa biologicky rozloží podľa očakávania.


Logo je navrhnuté tak, aby bolo ľahko rozpoznateľné a dalo sa umiestniť na skutočný produkt, ako aj na obalové materiály a predajnú literatúru.

gots-logo 

GOTS 
The Global Organic Textile Standard (GOTS) je celosvetovo uznávaný štandard pre textílie vyrobené z organických vlákien (ovčia vlna, bavlna). Certifikácia GOTS môže byť udelená iba textilným výrobkom obsahujúcim minimálne 70 % organických vlákien. Všetky použité chemické látky, ako napr. farbivá, musia spĺňať určité enviromentálne a toxikologické kritériá.


GOTS rozlišuje dve úrovne certifikácie podľa množstva použitých organických vlákien:
- „organic“ obsahuje minimálne 95 % bio certifikovaných vlákien, zvyšné percentá pripadajú buď na konvenčné prírodné vlákna (s vylúčením vlákien z GMO rastlín, konvenčné bavlny a angorské vlny) či regenerované celulózové vlákna)
- „made with x % organic“ tvoria minimálne 70 % látky bio certifikované vlákna, maximálne 30 % necertifikované vlákna, z toho je povolených maximálne 10 % syntetických vlákien (resp. max. 25 % pre ponožky, legíny a športové oblečenie).

Príklady kľúčových kritérií pri spracovaní a výrobe organických vlákien:
- všetky fázy výroby organických vlákien musia byť separované od výroby klasických konvenčných vlákien a musia byť jasne identifikované,
- zákaz používania: formaldehydu, toxických ťažkých kovov, aromatických rozpúšťadiel, nano častíc, GMO a enzýmov GMO, azofarbív uvoľňujúcich karcinogénne amino zlúčeniny,
- na bielenie povolené iba používanie bieliacich prostriedkov na báze kyslíka (chlórované nie sú povolené),
- rešpektovanie sociálnych zásad (ochrana pred diskrimináciou, zákaz detskej práce, bezpečnosť a čistota pracoviska, sloboda zamestnania, životné minimum, prijateľná pracovná doba, atď...).

certifikat-natrue-2
Natrue
Značka NATRUE predstavuje spoľahlivé, overiteľné a medzinárodne použiteľné meradlo pre autentické prírodné a organické kozmetické produkty od renomovaných značiek a výrobcov z celého sveta. V súčasnosti je na celosvetovom trhu dostupných viac ako 7 100 hotových kozmetických produktov certifikovaných NATRUE. Kozmetické výrobky a suroviny nesúce označenie NATRUE sú uvedené vo verejnej online databáze NATRUE, ktorá je pohodlnou referenčnou platformou pre spotrebiteľov a výrobcov.


- povoľujeme iba prírodné, odvodené prírodné a prírodne identické zložky
- prirodzenosť nenafukujeme počítaním vody ako prísady
- garantujeme výrobky bez umelých prísad
- sme silným zástancom udržateľnosti
- uplatňujeme kritériá vysokej úrovne overené odbornými vedcami
- označenie udeľujeme iba vtedy, ak je značka pevne odhodlaná dodržiavať naše hodnoty

certifikat-usda_organic-1 
USDA Organic
Logo USDA uisťuje spotrebiteľov, že produkty, ktoré kupujú, prešli prísnym procesom kontroly vysoko kvalifikovanými zrovnávačmi a audítormi, ktorí dodržiavajú oficiálne normy kvality a procesné normy vyvinuté, udržiavané a interpretované spoločnosťou USDA pre poľnohospodársky marketing.


Poľnohospodárska marketingová služba USDA (AMS) poskytuje americkému poľnohospodárstvu cenné nástroje a služby, ako je klasifikácia, certifikácia a overovanie, ktoré pomáhajú vytvárať marketingové príležitosti. Prostredníctvom týchto služieb garantujeme kvalitu amerických potravín a pridávame hodnotu americkým produktom.

Poľnohospodárska marketingová služba (AMS) spravuje programy, ktoré umožňujú efektívny a spravodlivý marketing poľnohospodárskych produktov v USA vrátane potravín, vlákniny a špeciálnych plodín. Mnohé z týchto programov majú regulačný charakter a stanovujú štandardy a požiadavky prostredníctvom federálneho procesu tvorby pravidiel.

 dbr_cert_WFTO_180x180
World Fair Trade Organization  
WFTO je globálna komunita a overovateľ sociálnych podnikov, ktoré plne uplatňujú spravodlivý obchod. Všetci členovia WFTO v 76 krajinách slúžia marginalizovaným komunitám. Aby bol podnik alebo organizácia členom WFTO, musí preukázať, že vo všetkom, čo robí, kladie ľudí a planétu na prvé miesto. Demokraticky nás vedú naši členovia, ktorí sú súčasťou širšej komunity viac ako 1000 sociálnych podnikov a 1500 obchodov. Sme ich globálna komunita.


WFTO sa zameriava na sociálne podnikanie aj spravodlivý obchod. Jeho Garančný systém je jediným medzinárodným overovacím modelom zameraným na sociálne podniky, ktorý kladie na prvé miesto záujmy robotníkov, farmárov a remeselníkov. Prostredníctvom partnerských hodnotení a nezávislých auditov WFTO overuje členov, že ide o podniky riadené poslaním, ktoré plne uplatňujú 10 princípov spravodlivého obchodu vo svojich obchodných a dodávateľských reťazcoch. Po overení môžu všetci členovia bezplatne používať označenie produktu WFTO zaručeného spravodlivého obchodu.

dbr_cert_NONGMO_180x180 
Non GMO Project Verified  
Certifikát Non GMO Project Verified dáva kupujúcim istotu, že výrobok prešiel komplexným overením treťou stranou, či je v súlade so štandardom projektu bez GMO. Pokiaľ ide o označovanie potravín, certifikácie tretích strán sú najlepšie, pretože zabezpečujú, že tvrdenie je nezaujaté, prísne a transparentné.


 FFLLogo4c
Fair for Life 
Certifikácia Fair for Life je nástroj, ktorý umožňuje zhodnocovanie a ochranu vzorových dodávateľských reťazcov, v ktorých sa zainteresované strany rozhodli konať zodpovedne implementáciou dobrých ekonomických, sociálnych a environmentálnych postupov. 

 B-Corp-Logo
B Corporation
Certifikácia B Corp je označenie, že podnik spĺňa vysoké štandardy overeného výkonu, zodpovednosti a transparentnosti faktorov od zamestnaneckých výhod a charitatívnych darov až po postupy dodávateľského reťazca a vstupné materiály.